Bir hafta rötarla merhaba,

21. haftayı sürmekteyim. En son doktor randevusunda her şey yolundaydı, bir sonraki randevu 23. haftada, gitmeden önce de şeker yüklemesi ve birkaç test yaptırmam gerekiyor.

Muayenede bakılan değerler gidişatın da iyi olacağının göstergesi imiş. Misal, plasentadaki kan akışının yolunda olması bebeğin iyi beslendiği ve gelişimiyle ilgili sıkıntı olmayacağını gösteriyormuş.

Bebeğin eni, boyu, gramajı da yolundaymış. Ben üç kilo almışım. Bu haftada da aniden hamile göbeğim oldu. Hareketlerini bir süredir hisseder gibiydim, iki haftadır eni konu hissediliyor. Sol taraf daha boş herhalde ki kendisi ya orada ya da mesanemin üzerinde takılıyor. Tahmin edileceği gibi mesane üstünde durma, uyurken üzücü bir şey oluyor. Ben de klasik bir gebe ve zaten uykusever biri olarak boş zaman buldukça uyuyorum. İlyas’ın öğle uykusu kalktı gibi, bundan da çok muzdaribim. Çünkü onunla gün ortası kestirmek çok iyi geliyordu.

Geçen gün farkına vardım ki bu bebek de İlyas gibi ben uyuyunca uyuyor. Bu yüzden Metin’e de dedim “Gör bak, İlyas gibi iyi uyuyan düzenli bir bebek olacak” diye. Ama bir arkadaşımız “Hayır, o kadar da şanslı olamazsınız bu bebek uyumayacak, uyuyamaz!” diye propaganda yaptı, naralar attı.

Olmasın kardeşim! Hani huzurlu gebe/anne, huzurlu bebekti? Al sana her zamanki kadar huzur ve gerilim. Söyleyin uyusun, vallahi fena olur!

Bak, buraya bir ara girelim. Ben her ne kadar gebelik sonu, hamilelik başı bu durum değişmiş olsa da uykusu ağır bir insanımdır. Dediğim gibi uyumayı da çok severim, az uyursam sinirli olurum filan. Bundan dolayı ve geniş yürekli biri olarak siz analara önerim şudur ki gerçekten gerekli sağlıkla ilgili bir durum yoksa kalkıp kalkıp bakmayın şu bebeklere, çocuklara allah aşkına.

Eğer kendisi zırt pırt uyanıyorsa bunun sebebini ve çaresini bulun. Bulun ki kesintisiz ve kaliteli bir uykusu olsun yavrunun, sağlıklı gelişsin. Ama onun dışında üstünü açıyorsa güzel giydirin, örtünmeye gerek kalmasın. Terliyorsa abartmışsınız demektir, zaten bizi takip ediyorsanız biliyorsunuz ki 18 derecede filan uyumak gerekiyor.

Dolayısıyla ne yapıyoruz? Ev serin oluyor, yavrunuzun suyu, çişi, bezi hallediliyor, sıkıca giydiriyor örtü gerekmiyor, güvenlik tedbirleri alınıyor, ev gibi yürek de serin tutuluyor endişeler, paranoyalar kenara konuyor ve uyunuyor. Sonra ben niye bu kadar sinirliyim? Uykusuzluk ve her daim süregelen endişelerden olmasın?

Mesela birkaç hafta evvel sanki bütün gece süren bir rüyada Jamie Oliver’la birlikte İngiltere senin, İskoçya benim bir yandan gezdik bir yandan yemek pişirip yedik. (bunda erotik unsur yoktu. beraber büyüdük sayılır adamla, ayıp olur valla)Neyse asıl konumuza dönelim. Ben bu gebe halimle mışıl mışıl uyurken bu arada aman ne rüyalar, ne rüyalar! Böyle olduğunu unutmuşum. Hamilelikte gördüğüm rüyaların eşi benzeri yok. Gerçi genelde rüyalarım enteresan ve uzun metrajlıdır. Ne içip yatıyorsun diye dalga geçerler anlatınca ama bu durum hamilelikte tavan yapıyor. Vallahi çok eğleniyorum. Korkunç, gergin rüya hiç yok, hep fantastik, macera, bilimkurgu ve biraz da erotik.

Tabii, bu rüyalar mevzu bana mahsus bir durum değil. Coşan, taşan hormonlar, bizden habersiz çalışmakta olan bilinçaltı ve olasılıklara dair endişeler sebebiyle gebelik süresince görülen rüyalar bir ana başlık.

Her trimesterde ( 3 ayda) değişim gösteren rüyalar, fantastik dünyadan görüntüler dışında hamilelik süresince olabilecek bebeği kaybetmek gibi olasılıkları, doğumda bir felaket yaşamak, doğum sonrası sütün olmaması, bebeği düşürmek, evliliğin bozulması, vücudunun asla eskisi gibi olmayacağı gibi endişeleri içeriyor. (Şaşırdık mı?)

Üstelik bu durum sadece annelere mahsus da değil. Babaların da eşleri gebe iken gördüğü rüyalarda değişikler oluyor ama onların içeriği çoğunlukla kaygı. Gelen bebekle birlikte seks hayatlarının biteceği, otoritesinin sarsılacağı gibi endişeler bu rüyaların genel sebepleri oluyor. (Şaşırdık mı?)

Genel olarak asıl önemli olan, rüyaların içeriğine dikkat etmek gerektiği, çünkü açıklamaları sizin kaygılarınızı, kafanızdaki soru işaretlerini de açıklayacak ve çözmenize yardım edecek.

Akıllıca davranıp endişe ve korku içeren rüyaların ne demek olduğunu bulduktan ve çözdükten sonra da yapmanız gereken her zaman bulamayacağınız bu fantastik dünyanın tadını çıkarmak olsun.