Merhaba,

Biraz geç oldu ama şimdi velayet davasından sonra neler oluyor onu anlatacağım.

Son celse bittiğinde ne yazık ki her şey bitmiş olmuyor. Ama sabredin, çok az kaldı.

Öncelikle mahkeme kaleminin gerekçeli kararı yazması gerekiyor. (İki hafta gibi bir süre)

Daha sonra gerekçeli kararın kuruma tebliğ edilmesi gerekiyor. (Kararın gitmesi, posta evrakının dönmesi ve dosyaya girmesi ortalama iki hafta)

Tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün temyiz süresi var. Bu süre zaten sizin posta evrakınızın dosyaya dönmesi süresinde bitmiş olacak. Temyiz süresi dolduğunda mahkeme kararı kesinleştiriyor. Kesinleşmiş kararın bir nüshasını mahkeme kaleminden alabilirsiniz.

Mahkeme, kesinleşen kararı Nüfus Müdürlüğü’ne gönderiyor. Genelde, hakimler bir hafta kadar bekleyip, kararları biriktirerek gönderiyorlar. Nüfus Müdürlüğü’ne kararınız gönderildikten bir iki gün sonra adresinizin bağlı bulunduğu Nüfus Müdürlüğü’ne gidebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey eski kimliği onlara verip yenisini istemek. Yaklaşık 10 dakikalık işlem sonrasında yeni Nüfus Cüzdanı’nı alıyorsunuz.

Hayırlı olsun.

Yüzünüzdeki o müthiş gülümseme ve göz pınarlarınızda biriken yaşlarla birlikte, artık tüm yürek sıkıntılarınızdan, acabalardan, “aman haaa”lardan arınmış, hafiflemiş ve bambaşka hislerle evinize döneceksiniz. Artık resmen, devlet onayıyla da anne ve baba olarak…