Çocuklarınızı nezaketi nasıl öğretirsiniz?

Sınıf içerisinde sosyal etkileşimi artırmanın yollarını TED-Ed eğitmenlerine sorduk.

İşte, zorbalığı engellemenin ve nezaketi öğretmenin üç etkili yolu.

Zorbalıkla mücadele etmek için Shane Koyczan’ın şiiri eşliğinde güçlü animasyonlarla desteklenen aşağıdaki videoyu izleyin.

Çocuklara nezaketi öğretmek için onlara ileride nasıl hatırlanmak istediklerini sorun.

Bir kabadayı olarak mı yoksa düşünceli ve kibar bir kahraman olarak mı hatırlanmak istiyor? Böyle sorular çocukların davranışlarının sonuçlarını düşünüp tartmasına yardımcı olur.

Çocuklarınıza dinleme alışkanlığı kazandırın.

Olumlu sosyal etkileşimin önündeki en büyük engellerden biri, dinleme konusundaki yetersizliktir. İlk olarak, her öğrenciye kötü dinleme davranışları sergileme imkanı verilir.

Örneğin, çocuklar sürekli saate bakmalı, konuşmayı kesmeli, sürekli kendileri hakkında konuşmalı, konuşmacının karşısında başka şeylere odaklanmalı, konuşmanın ortasında tuvalete gitmek için izin istemeli, telefonla konuşmalı.

Daha sonra, öğrencilere özellikle bu şekilde davranmaları söylenir. Değişik davranışlarla karşılaşan çocuklarla kötü dinleme alışkanlıkları konusunda hissedilenler paylaşılır. Çocuklar bu süre içerisinde kötü davranarak eğlenceli vakit geçirseler de kötü davranışların bir başkasını olumsuz etkileyeceğine dair bir fikri olduğu için ileriki davranışlarında düşünerek hareket etmeye başlarlar.

Kibar davranışlarınızla ve nezaketinizle çocuklara örnek olun.

“Çoğu yetişkinin çocuklarıyla küçümseyen bir tavırla ve hakaret eden bir tonda konuştuğunu duyuyorum. Ebeveynler çocuklarıyla konuşurken özellikle lütfen, teşekkür ederim ve özür dilerim kalıplarını kullanmalılar. Bunun otorite eksikliği olmadığını bilmeliler.” diye anlatıyor İngilizce öğretmeni Mitzi Stover.