Çocuğunuz herkesin içinde ağlama krizine girdiğinde

Bu korkunç anda tüm gözler üzerindeymiş gibi hissedebilirsin. Yabancıların bakışlarına izin vermek yerine sakin ve güçlü olmayı dene. Bu durumla nasıl baş edebileceğini düşün. Marketteki insanların hiçbiri bu gözyaşlarının nedenlerini bilemez. Çocuğunuz aslında çok muhteşem olabilir ama bütün geceyi hasta geçirdiği ve uyumadığı için onu yargılamalarına izin vermemelisiniz.

Çocuğunuzun sorunlu olduğunu ima eden bir telefonla okula çağrıldığınızda

Her anne-baba, büyük olasılıkla kendi çocuklarının eğitimi süresince müdür tarafından okula çağrılır. Her ne kadar korkutucu ve üzücü bir durum olsa da kişinin dünyada bunu yaşayan tek ebeveyn olmadığını bilmesi önemlidir. Burada çocuğunuzu suçlamamanız gerekir. Onu dinlemeyi öğrenin. Kendini anlatmasını bekleyin. Haklıysa onu destekleyin, yanlış yaptığını düşünüyorsanız bunu ona anlatın.

Çocuğunuz sizinle birlikte bir şeyler yapmak istemediğinde

Çocuklar ergenlik döneminde bağımsızlıklarını ilan ederler ve her şeyi kendi başlarına yapmak isterler. Birlikte yapamadıklarınıza odaklanıp üzülmek yerine onun bağımsızlığını kazanmayı başaran bir birey olmasından gurur duyun.

Birlikte uykusuz geceler geçirdiğinizde

Sanki sizin dışınızda bütün dünya uyuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yorgunsunuz ve yalnızsınız. Böyle zamanlar elbette zordur, gecenin geç saatlerinde uykunuzun bebeğinizin çığlıkları ile kesilmeyeceği yılların hayalini kurarsınız. Sabredin, geçecek.

Aynaya baktığınızda kendinizi tanıyamadığınız zaman

Aynaya baktığınızda bir yabancı ile karşılaştığınızı düşünebilirsiniz. Göz altınızdaki torbalar, uykusuzluktan şişmiş gözler… Bunları düşünerek kendinizi strese sokmak yerine anneliğin size kattığı olumlu özellikleri görmeye çalışın.

Doğru yapıp yapmadığınızı düşünüp bütün gece uyumadığınızda

Bazen suçluluk duyabilirsiniz. Gece yarısı düşüncelerinizle baş başa kalırsınız. Bu karanlık saatlerde insan kendinden şüphe etmeye başlar. Fakat, bu saatler aynı zamanda düşünmek ve doğru seçeneğe ulaşmak için de idealdir. Küçük de olsa her adımın öneminin farkına vardığınızda aklınızdaki bütün olumsuz düşünceler gidecektir.

Çocuğunuz eve ağlayarak geldiğinde

Zalim bir arkadaşı yüzünden ağlayarak eve gelen çocuğunuzu gördüğünüzde elbette üzülürsünüz. İçgüdüleriniz devreye girer ve çocuğunuzu korumak istersiniz. Fakat, çocuğunuzu her zorbadan koruyamayacağınızı anladığınızda çaresiz hissedersiniz. Üzülmek yerine bu zamanları bir ders olarak görün ve çocuğunuza arkadaşlığı anlatın.