Ebeveynler çocukla kilosu hakkında konuşmalı mı, yoksa sadece susmalı mı?

Çocuklarıyla sürekli kiloları hakkında konuşan ebeveynler yeme bozukluklarının tetiklenmesine neden oluyor. Şişmanlık hakkında konuşmaktan kaçınan ebeveynler ise, çocuklarının gelecekte uzun vadeli ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmasını önleme fırsatını kaçırdığını düşünebiliyor.

Peki, ebeveynler ne yapmalı?

Yeni bir çalışma şöyle diyor: Lütfen, çocuğunuzun kilosu hakkında yorum yapmayın. Çalışmaya göre, ebeveynler genellikle çocuklarının sağlıksız yeme alışkanlıkları ve yeme düzensizlikleri hakkında düşüncesizce yorum yapıyor ve bu yorumlarla çocuğun kendi kilosu hakkında olumsuz bir algı oluşturmasına neden oluyor. Özellikle ebeveynlerin kız çocuklarının kilosu hakkında yaptığı yorumlar, ileride fazla kilolu olmayan genç kadınlarda bile kendi vücutları hakkında kronik bir memnuniyetsizlik hali oluşturmalarında en büyük etken olarak belirtiliyor. Kız çocuklarında kilo ilgili kötücül yorumlar yıkıcı etkilere sebep olabiliyor.

Yirmi ila 30 yaşları arasındaki 500 kadın ile yapılan bir araştırmada, kadınlara kendi vücut imgeleri hakkında düşündükleri ve çocukluk döneminde ebeveynlerinin vücutları hakkında söylediklerini hatırlayıp hatırlamadıkları soruluyor. Araştırmaya katılan ve fazla kilolu olmayan kadınlar, çocukken ebeveynlerinin onlara sürekli 5-10  kilo fazlalarının olduğunu söylediklerini hatırlıyor.

Bazı çalışmalar, obezite riskinin artışındaki en önemli etkenin ailelerin eleştirel tutumu olduğunu belirtiyor. 10 yaşındaki kız çocuklarının yüzde altmışı ebeveyni, öğretmeni veya bir arkadaşı tarafından “çok şişman” olarak nitelendirildiğini ifade ediyor. Çok şişman olarak etiketlenen kız çocuklarının 19 yaşına kadar obezite ile karşılaşma ihtimalleri ise oldukça yüksek.

Aile bireylerince yapılan yorumlar çocuklar üzerinde daha çok etkili oluyor. Ebeveynlerin diyet yapmaya teşvik ettikleri fazla kilolu ergen çocukların ileride kendine güveni azalıyor ve depresyon eğilimleri artıyor.

Dianne Neumark-Sztainer’a göre, çocuklarla kilolarından ziyade sağlıklı yeme alışkanlıkları hakkında konuşmak obezite riskini azaltıyor. Çocuklarını ağırlıklarıyla değerlendiren ebeveynler çocuklarının birey olarak kendilerini yetersiz görmelerine neden oluyor.

Peki, ebeveyn hiçbir şey yapmamalı mı? Çocuk kilo alırken öylece durmalı mı?

“Çocuğumun kilo almasını önlerken kendilerini iyi hissetmelerini nasıl sağlayabilirim?” sorusuna Dr. Neumark-Sztainer şöyle cevap veriyor:

“Az konuşun. Evinizi sağlıklı yiyeceklerin olduğu ve fiziksel aktivitelerin yapıldığı bir alana çevirin.”

Eviniz sadece sağlıklı yiyeceklerin olduğu bir alan olmamalı elbette; ailenin birlikte yemek yemesi, yemek yerken eğlenmesi, fiziksel aktivitelerin birlikte yapılması sağlıklı alışkanlıkların kazandırılmasında büyük önem arz ediyor. Ailecek yürüyüşe çıkmak, bisiklet sürmek ise en kolay yapılabilecek aktiviteler arasında.

Eğer çocuğunuz fazla kilolu ise, onu destekleyin. Onu her haliyle sevdiğinizi söyleyin. Onunla kiloları hakkında konuşmaktan vazgeçin. Yapmanız gereken tek şey, ona sağlıklı yeme alışkanlıklarından bahsetmek ve onu her zaman desteklediğinizi hissettirmek.