Kızım bu sene ortaokula başlayacak. Büyük bir heyecanla okuldaki dolabını süsledik ve ona yeni bir forma aldık. Fakat, okul öncesi hazırlıklarımız bunlarla bitmedi. Uyumadan evvel Breonna’ya hayatının geri kalanında ona yardımcı olacağını düşündüğüm bir ders vermek istedim.

Ne yaptım?

Henüz açılmamış yeni bir diş macununu aldım ve ondan diş macununu bir tabağa boşaltmasını söyledim. Bu tuhaf görevi bitirdiğinde, ondan boşalttığı macunu tüpüne tekrar koymasını istedim. Breonna, heyecanla bağırdı ve macunu eski haline getirmenin mümkün olmadığını söyledi.

Daha sonra ona şöyle dedim:

“Tabaktaki diş macununu hiçbir zaman unutma, Breonna. Ağzından çıkan her sözün insan hayatını ne kadar etkilediğini de her zaman hatırla. Ortaokula başladığında, kelimelerin gücünü anlayacaksın. Kelimeleri insanları kırmak, üzmek, aşağılamak ve incitmek için kullanma fırsatın olacak. Onları insanları iyileştirmek, cesaretlendirmek ve sevmek için kullanma fırsatın da olacak.

Bazen yanlış seçimler yapacaksın. Fakat, sarf ettiğin her kelime tabaktaki bu diş macunu gibi ağızdan bir kere çıktı mı bir daha geri alınamaz. Onları dikkatli kullan. İnsanlara sözlerinle hayat vermeye çalış. Unutma, iyilikten yana olduğun sürece pişman olmayacaksın.”

14034863_10100531088756336_4346599532564291909_n