Ünlü anneler tecrübelerini aktarıyor.

“Yardım istemekten çekinmeyin. Birçok anne süper anne olmak zorunda hissediyor kendilerini. Çünkü annelik tarihi de süper annelerle dolu. Ama buna gerek yok. Bu yüzden ne zaman, kimden, nasıl bir yardım isteyebileceğinizi bilmek önemli.”

Elizabeth Banks

“Kendinizi akıntıya bırakmayı öğrenmeniz gerekiyor. Evimiz hayat, coşku ve kahkaha dolu. Her akşam yemeğinde bir şeyler dökülüp saçılıyor. Ya da tam önlüklerini giyip evden çıkmaya hazırlanırken, kahvaltılarını üstlerine bulaştırıyorlar. Onlara defalarca bir şeyi yapmamalarını söylemek yeterli olmuyor. Bir yolunu bulup gene yapıyorlar. Ama buna alışıyorsunuz. Direnmeyi bırakıp kendinizi hayatın akışına bırakıyorsunuz.

Evimin müze gibi olmasını istemiyorum. Çocukları evin her yerinde görebilirsiniz. Çünkü biliyorum ki bu hayat ve bu ev benim olduğu kadar onların da hayatı ve evi.”

Heidi Klum

“Derin derin nefes alın!”

Giada De Laurentiis

“Başka bir anne bana demişti ki ‘doğru zamanda doğru mücadeleyi seçmeyi öğren.”

Dara Torres

“Bu da geçecek, derin bir nefes alın!”

Kimora Lee Simmons

“Çabucak geçiveriyor zaman, o yüzden her anın tadını çıkarın.”

Alicia Silverstone

“İlk çocuğumu doğurduğumda, sanki daha önceden de annelik yapmışım gibi hissettim. Yeni bir anne anne olarak, bebeğiniz ağladığında, içgüdüleriniz hemen onun yanına koşturmanızı söyler. Telaşa kapılırsınız. Onun biraz daha büyümüş halini hayal edin. Sakinleşmemi sağlayan tek şey bu hayaldi.”

Alison Sweeney

“Mükemmeliyetçi bir insanım. Arkadaşım bir kez bana demişti ki ‘üç kızının da saçlarının sürekli yeni taranmış gibi düzgün olmasını sağlayamazsın”, gördüm ki çoraplar da her daim eş olmak zorunda değil. O gün bildiğim dünyanın sonu gelmişti.”

Angie Harmon

“Çocuğu dinlemek ve ona destek olmak, onun istediği gibi birine dönüşmek, nelerden hoşlandığını, neleri sevmediğini bilmeye çalışmak… Bütün bunlar yerine kendiniz gibi olun, böylece onlar da kendileri gibi olabilirler.”

Jaime Pressly

“Unutmayın, çocuklar dünyaya daha yeni gelmiş insanlar. Hiçbir şey bilmiyorlar henüz, ama ellerinden geldiğince çabuk öğrenecekler. Öğrenmenin en iyi yolu okumak, onlara bir şeyler öğretmek istiyorsanız bol bol okuyun.”

Maya Angelou

“Çocuklar üzüntüyle nasıl baş edebileceklerini öğrenmeliler. Hayat onlara istedikleri her şeyi vermeyecek. O yüzden arada bir onlara hayır demeyi ihmal etmeyin.”

Angela Bassett

“Müzik iyi bir yardımcı, iyi bir dosttur. Bana duygularımı ifade etmemde çok yardımcı oldu. Bunu çocuklarıma da geçirmek beni çok heyecanlandırıyor.”

Jewel

“Amacım kızımı her daim anlayabilmek ve ona kendisini çekinmeden ifade edebileceği bir ortam sağlamak.”

Courteney Cox

“Anneyseniz kendi ihtiyaçlarınızı birinci sıraya koymak çok zor. Şu anda bir çocuğu evlat edinmeye çalışıyorum. Haiti’de yaşıyor ve zamanımın büyük bölümünü onunla geçiriyorum. Fakat çocuklar kolayca korkuya kapılabiliyorlar. Kendi ailemde de kaybetme korkusunun ne denli derin olabileceğini görmüştüm. Bu yüzden bir ebeveynin mutsuzluğunun bir çocuğu ne kadar mutsuz edebileceğini biliyorum. Çünkü kendilerini güvensiz hissediyorlar ebeveynleri mutsuz olduğunda. Kendinize iyi bakın ki, çocuklarınız kendilerini güvende hissetsinler.”

Jillian Michaels

“Bazen eve aldığımız ürünlerin içinde ne olduğuna bakmayı ihmal ediyoruz. Marketlere ve üreticilere gereğinden fazla güveniyoruz sanki. Meyve suyunda arsenik olduğunu bilseniz satın almazsınız elbette. Bütün o kanserojenleri bedeninize doldurmaya çalışan firmalara güvenmezsiniz. Bunların olabileceğini de düşünmezsiniz. Çocuklarınızın sağlıklı olmasını istiyorsanız, bütün bunları düşünmeye başlamalısınız.”

Jessica Alba

“Bazen çocuklarımın benden daha bilinçli olduklarını düşünüyorum. Çünkü zihinleri henüz taptaze. Bu yüzden elimden geldiğince ne söylediklerini anlamaya çalışıyorum, çünkü aklımı başıma getiriyorlar.”

Kaynak: Parenting.com, Redbookmag.com