Yorgunsun. Her şeyi denedin ve şimdi, bunun kendi hatan olduğunu düşünüyorsun, bir şeyleri yanlış yapıyor olmalısın.

Ağlayarak kapıyı kapatıyorsunuz.

Elleriniz başınızda, yere yığılıyorsunuz ve o sahne defalarca zihninizde tekrarlanıyor.

Güç mücadelesi. Bağırıp çağırmalar. Bu karmaşayı sayısız empati denemeleri ile çözme çabası.

Hiçbir şey işe yaramıyor.

Peki yanlış olan ne? Ne eksik?

Neden ebeveynlik bu kadar zor?

Yorgunsun.

Yeni bir teknik veya strateji bulmak için internette o kadar çok araştırma yaptın ki!

Çaresizlik içindesin ve kendine düşman oldun: ebeveynlik bu denli zor hale geldiyse, kesinlikle yanlış bir şey yaptığını düşünüyorsun.

Derin bir nefes al.

Haydi, sizi biraz yüreklendirelim sevgili yorgun ebeveynler!

Yanlış yapmıyorsunuz.

Olumlu ebeveynlik yaklaşımında kararlılıysan, bu sürecin diğerlerinden daha yavaş olduğunu unutma! Olumlu ebeveynlikle karşılaştırıldığında, ceza ve tehditler daha hızlı bir sonuç almanıza yardımcı olsa da çocuğunuzu korkutur.

Yoğun duygular ve zor durumlar içerisindeyken onu cezalandırmak yerine desteklemek çocuğunuzun bu deneyimlerden ders almasını sağlayacaktır. Bu yaklaşım, sürecin elbette daha yavaş gelişmesine neden olacaktır.

İşe yaramadığını düşünmeden ve pes etmeden önce, bazı şeyleri akılda tutmanda fayda var:

Çocuğun öğrenmeye devam ediyor: Çocuğunun şu ana kadar çoktan öğrenmiş olması gerektiğini düşünüyorsun; fakat ne yazık ki, yeni beceriler öğrenmek uzun zaman alır. Neyse ki, çocuğunuzla çözüm konusunda etkileşime girdiğiniz ve ona yardım ettiğiniz her an, onun deneyim kazanmasını sağlıyorsunuz. Araçlar ve tekrarlar sayesinde bir süre sonra çocuğunuzun sizden daha az yardım isteyeceğini fark edeceksiniz.

Çocuğunuz kusursuz değildir: Çocuğunuzun da iyi hissetmediği günler olacaktır. Bazı günler hayal kırıklığı ile rahatça başa çıkabilirken, bazı günler bunu başaramayacaktır. Bir gün bir beceriye hakim olsa dahi çocuğunuz ertesi gün aynı çözüme ulaşamayabilir. Bu zor günlerde, işleri yoluna koymak için çocuğunuzun daha çok desteğe ihtiyacı vardır.

Çocuğunuzun daha çok desteğe ihtiyacı var: Bir şeylerin eksik olduğunu hissediyorsanız, muhtemelen haklısınız. Bazı çocuklar zor durumlarla başarıyla başa çıkabilmek için yardımınıza daha çok ihtiyaç duyar. Bu, onların endişelerini ifade etmek için yeni bir stratejiye veya bir ruh sağlığı uzmanının yardımına ihtiyacı olduğu anlamına da gelebilir.

İnternette ebeveynliğe dair yeni yöntemler ve ipuçları aramak yerine lütfen derin bir nefes alın ve sabırlı olun!