Nihayet heyecanla beklediğiniz yavrunuzu kucağınıza aldınız. Mutlusunuz ama şaşkınlık ve endişe de peşinizi bırakmıyor. Haklısınız hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, ama yeni hayatınız yoluna girdiğinde eskisi gibi olmasına gerek de kalmayacak zaten. Bütün mesele, işleri yoluna koyup bu yeni durumun normallerini oluşturmakta. Yapabileceğiniz pek çok şey var. Tabii ki bunların en başında kendinize zaman tanımak geliyor.

Bırakın, yardım etsinler: Aileden bebekler ve ebeveynlik konusunda tecrübeli birileri etrafınızda beliriverecek. Muhtemelen birkaç arkadaş da olacak civarda. Yardım etmek isteyecekler. Kimseye yük olduğunuzu düşünmeyin. Bırakın insanlar size yardım etsinler. Merak etmeyin, bu taptaze hayata bakmak, onun dünyaya alışmasına yardımcı olmak onlara da iyi geliyor, yenileniyorlar…

Öncelikleri belirleyin: Tabii ki ilk zamanlarda daha önce yaptığınız bir çok şeye devam etmek isteyecek ve olmadığında, vakit ve enerji bulamadığınızda huzursuzlanacaksınız. O şeyler gene hayatınızda olacaklar. Endişelenmenize gerek yok. Ama belki daha az zaman ayıracaksınız bir süre için. Şimdilik kendinizi fazla yormamaya çalışın.

Bebeğinizi kucağınıza alın: Sakın ha kucağa alıştırma diyenlere aldanmayın. Bebeğinizi canınız her çektiğinde kucağınıza alın, sevin, öpün, okşayın. Çünkü uzun süre o ve siz birbirinizin bir parçasıydınız. Şimdi birden ayrılmak hiç adil olmaz. Ondan alacağınız ve ona vereceğiniz huzur, işler rutine girdikçe kucak alışkanlığını dengeleyecek bir yol mutlaka bulur.

Dışarı çıkın: Anne oldunuz diye kendinizi eve mahkum etmeyin. Bebeğinizle ya da onsuz yürüyüşlere çıkın, temiz havanın tadını çıkartın, etrafa bakın. Hem evde sizi bekleyen bir bebek varken dünyanın nasıl bir yer olduğunu yeni bir gözle keşfedebilirsiniz böylece.

Beslenmeye dikkat edin: Kendi beslenmenize dikkat etmeniz, bebeğinizin beslenmesine de özen göstermeniz demek. Bu yüzden dengeli ve doğal beslenmeye özen gösterin. Hem kendi sağlığınızı hem bebeğinizin sağlığını korumanın en güzel yolu bu.

Gece nöbetleri: Bebek doğduktan birkaç gün sonra denemelere başlayın. Ağladığında hangi müziği duyduğunda rahatlıyor. Onu yeniden uyutmak için saatlerce ayakta kalmanızı gerektirmeyecek bu türden küçük çözümler gündelik hayatınızı o kadar kolaylaştıracak ki?

Geçip gidecek: Bu evre göze zor gibi görünse de birkaç ay sonra bitecek bu haller. Zaman o kadar çabuk geçecek ki inanamayacaksınız.

Ne kadar şanslısınız: Uyurken bebeğinizi seyredin, onun huzurlu gülümsemesine bakın, böylesi bir seyle yan yana olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzun farkında mısınız?