Sevgili uykusuz anne,

Altı aylığa kadar olan tüm bebeklerin gece boyunca uyuduğuna dair bir efsane vardır. Bebeğin büyümüş olsa dahi gece boyunca uyumuyorsa, emin ol yalnız değilsin.

Çoğu annenin bebeklerinin ne kadar iyi uyuduğu konusunda yalan söylediği bilinen bir gerçektir. Uykusuzluk ile baş etmenin bir numaralı kuralı ise, diğer bebeklerle kendi bebeğini karşılaştırmamaktır.

Şunu dinle: İnanılmaz bir iş başarıyorsun. Kesinlikle, gecenin bir yarısı saat ikide çocuğun inlerken sen çaresiz ve yorgun bir şekilde sessizce ağladığında büyük bir iş başardığını hissetmeyebilirsin. Fakat, unutmaman gereken nokta şu: inanılmaz bir iş başarıyorsun ve mükemmel bir annesin.

Uykusuzluk yeni anneler için belki de anneliğin en zor kısmıdır. Fakat, gün geçtikçe bu sorun yavaş yavaş çözülecek.

Kötü bir gece geçirdiğini göz ardı eden bebeklerinin muhteşem bir uyku çektiğiyle övünen, uyku konusunda sana sürekli tavsiye veren (biliyorum – bunun için belki de her şeyi denedi), uykusuz olduğunu görüp acıyan bir ses tonuyla “oh, bu durum korkunç olmalı” diyerek büyüklük taslayan ve “bebeğin uyuduğunda sen de uyu” gibi her zaman mümkün olmayan bir şeyi sana söyleyen insanlar her zaman olacaktır.

Kendine iyi davran. Zamanın olduğunda dinlen ve istediğini ye. Muhteşem bir iş başardığını kendine söylemekten çekinme. Bu önemli.

Uyku süreni artırmak için yapman gereken her şeyi yap. Bunlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Senin için en uygunu ne ise onu yap ve bu alışkanlığını devam ettir.

Yardımları kabul et; zorunda olmadığın müddetçe yalnız mücadele etme. Hepimizin sınırları vardır, bu sınırları kabul etmen başarısız anne olduğun anlamına gelmez.

Mesela, ben başım patlayacak gibi olup gözlerim uykusuzluktan yandığında bebeğimi anneme bırakıp dört saatliğine uyumaya çalışıyorum. Gerçekten her şey zor olduğunda ve ardarda gelen uykusuz gecelerde artık hayatta kalamayacağını düşündüğünde gecenin bir yarısı saatin üçünde uyanık tek kişi olmadığını hatırla. İlk değilsin ve son da olmayacaksın. Yalnız olmadığını bilmek sana yardım edecektir. Belki sana yardım edecek başka şeyler de olabilir; mesela bir bisküvi!

“Benim bebeğim neden uyumuyor?” diye tam da bebeğin uyumaya başladığı sırada google’da arama yaparak zamanını boşuna harcama. Bunu yapacağına kendine bir iyilik yap ve uyu!

Unutma, bu safha bir gün sona erecek, belki düşündüğünden daha erken gerçekleşecek ve sen daha çok uyuyabileceksin. Bu aşamayı geçene kadar, gün ortasına kadar yataktan çıkmadığın zamanların yasını tutup ağlamanın da çok normal olduğunu bilmelisin ve elbette bunların seni kötü bir anne yapmadığını da.

Sevgiler,

Başka bir uykusuz anne.

***

babycentre.co.uk