1- Kötü müzik

Bir partinin olmazsa olmazı müziktir elbette. Ama çalınacak parçalar küçük katılımcılara göre seçilmelidir. Yani, onların eğlenmesi gerekiyor. Uzunçorap’ta birkaç yazıda bahsettiğimiz gibi çocuklar için yapılmış şarkılar berbattır. Bir Aslan Miyav Dedi olmaz yani. Gerçek şarkılar seçmelisiniz. Gerçek parti şarkıları, hani eğlenceli olanlar, dans edilenler. Misal 10. Yıl Marşı, CHP Kurultayı’nda değilsek olacak iş değildir. Aslında artık orası için bile değildir ama neyse bu ayrı bir konu.

2- Kötü yemek

Paket gıdaların ve zincir hamburgercilerin içeriğinin gerçek yiyecek olmadığını bilmeyen kaldı mı? Hamburgerci, çocuk doğum günü kutlamak için en olmayacak yerlerden biridir. Pavyon da olmaz ya, hah, onun kadar saçma işte. Unutun. Ortaya dev taslarla konan patates kızartması, sosis, cips gibi şeyler ve yanındaki hazır sosları maç seyreden yetişkinler bile tüketmemeli aslında ama hadi onlar yetişkin, kendi sorumlulukları ama bu partide çocuklar var ve onlar sizin sorumluluğunuzda. Yani, ev yapımı yiyecekler ve içecekler (misal kısır, patates salatası, ev yapımı pizza, kuru köfte, börek, ayran, limonata, portakal suyu, meyva şerbeti gibi klasikler), kuruyemiş, meyve vs. yiyecekler yeterlidir. Parti insanları çocuk zaten, yemeğe gelmediler.

3- Tehlikeli, saçma, korkunç şeyler

Pinyata fikren eğlenceli olabilir ama kafaya sopa inmeyen bir parti görmedim. Bir de şeker için birbirini ezen çocuklar fena bir görüntü bence. Üstelik pratikte durum bu, kuramsal olarak ise şiddet uygulayarak ödül sahibi olmak apayrı bir felaket.
Rekabet ortamı yaratan, kazanana ödül verilen “oyun”lar. İnanılmaz ama Survivor düzenlenen çocuk doğum günleri varmış!
Hakikaten tüm palyaçoların komik olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aranızda “IT” seyreden yok mu? Şaka bir yana pek komik olmuyorlar, oyunları da yaratıcı ve eğlenceli olmaktan ziyade zorlama, sihirbazlık gösterileri ise geçen yüzyıldan kalma oluyor.
Düğünlerde filan yakılan 7 metrelik (tamam, abarttım) meşale, maytap vb.ler. Açıklamaya gerek var mı? Ateş, tehlike, yanıyorlar. Aşırı pahalı hediyeler.
Havuz başı gibi riskli mekanlar.

4- Çocuklardan çok yetişkinleri eğlendirme çabası

Ebeveynleri boşverin. Bu organizasyon düğününüzmüş gibi dellenmeyin. Sınırsız içki filan riskli hareketler. Söylediklerimi yapın, onlar niyetliyse zaten eğlenir.

5- Şeker, şeker hamuru, jelibon vb.

Ya anladım, güzel duruyor ama yiyeceğiz arkadaş biz o pastayı. Niye tatsız bir şeyle kaplıyorsunuz ve neden her şey süslü olmak zorunda? Peki jelibonun neyden yapıldığını biliyor musunuz? Ya da tüm şekerli şeylerde aslında beyaz şekeri hasretle arayacağınız glikoz şurubunun olduğunu biliyor musunuz?

6- AVM’ler

Gerçekten açıklamaya gerek var mı? Parti diyorum, çocuk diyorum, eğlence diyorum… Kapalı, klimalı, mikrop yuvası, fonda delirtici bir şey çalan, kalabalık ve elektrik yüklü bir mekanda bırakın doğum gününü vakit geçirmek büyük hata zaten. İşiniz düştüğünde hızla halledip, olay mahalini derhal terk etmeniz gereken yerdir AVM.

7- Yanlış saatler

Şimdi biliyoruz ki, bu çocuk tayfası uykusu gelince Chucky’e dönüşüyor. Bu sebeptendir ki, kahvaltı sonrası iyidir, öğleden sonra iyidir. Uzatmamak gerekir.

8- Alerjik gıdalar

Çok geniş bir skala evet ama biraz empati kurarak olasılıkları minimuma indirmek, ebeveynleri ve çocuklarını azaba sokmamak lazım. Eğlenmeye geldi sab-i sübyan, orda bir huzur bulsun bari.

9- Doğum günü çocuğuna prens, prenses muamelesi.

Evet, onun günü, evet kendini özel hissetmeli tabii ama bacak kadar çocuğa giydirilen o kıyafetler ve hâliyle devamında verilmiş o cinsiyetçi mesajlar nedir? Çocukcağız rahatça kıpırdayamayacaksa ve kirlenemeyecekse eğlence nerededir? Makyaj, oje gibi çocukla asla bağdaşmayan şeyler olacak iş midir? Parti kostümlü parti ise de gidip tüm çocuklara hazır süper kahraman, disney prensesi kıyafetleri filan almayın. Kendi süper kahramanınızı yaratın, favori kitabındaki karakterleri kostüme edin.

10- Sıkıcılık, aman sen de’cilik.

Arkadaşlar, bu aslında tümünü içeren mesaj kısmı. Çocuklarımızı seviyoruz ve mutlu olsunlar diye canımızı dişimize takıyoruz. Onlar, sizin algılarınıza ve gördüklerinize sahip değilken, hazır temizken bırakın beklentilerinize de sahip olmasınlar.

Ya amma abarttın alt tarafı senede bir gün demeyin zira en yanlış cevap bu bence. Çünkü, bir, sadece sizin çocuğunuzun doğum günü yok hele de havalar ısındı mı her hafta sonuna bir doğum günü düşüyor. Bir de böyle düşününce çocuklara şu mesajı vermiş oluyorsunuz. Bugün senin doğum günün ve bu zararlı yiyeceklerin, oyunların, fikirlerin hepsi harikulade birer ödül. Sadece böyle özel günlerde ulaşabileceğimiz kadar değerliler.

Parti, eğlenmek içindir. Herkesin kendini rahat hissettiği, sağlıklı ve güzel yemekler yediği, eğlenebileceği bir ortam hazırlayın. Misal hava müsaitse pikniğe gidin, değilse sevdiğiniz insanları eve çağırıp eğlenin. Oyunlar kurgulayıp oynasınlar ve kavga çıkmasın diye beklemeyin. Yönlendirin, fikir verin ama zorlamayın, çünkü o zaman parti amacını aşıyor, ortam geriliyor, çocuklar sürekli ağlıyor, ebeveynler hayatından beziyor. Kendinize, çocuğunuza ve başka insanlara sıradan, vasat ve sıkıcı şeyleri reva görmeyin. Sadece parti hazırlarken değil, tüm hayatınızda yaratıcı, eğlenceli, gelişime açık olmaya çalışın.