Çocuğunuzun bağışıklık sistemini nelerin güçlendirdiğini biliyor musunuz?

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve kolayca bulabileceğiniz 10 yiyeceğe bir göz atmak istemez misiniz?

İşte çocuk bağışıklığının arttırılması için 10 süper yiyecek:

Sarımsak

Farklı çalışmalar sarımsağın antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu gösteriyor ve bünyesinde beyaz kan hücrelerinin üretimine yardımcı güce sahip bir antioksidan işlevi görüyor.

Ağır bir kokusu olduğu için çocuğunuz sarımsağı yemek/ yutmak istemeyebilir. Ancak, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkları önlemek için şehriyeli tavuk çorbası içine sarımsak koyabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuzun salatasına sarımsak parçaları ekleyebilirsiniz.

Mantar

Mantar grip, soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonları önlemek için kullanılır. Mantarın farklı türleri çeşidine göre değişen antibakteriyel, antiviral ve anti-tümör etkileri vardır. Sandviçe ekleyip düzenli olarak çocuğunuza mantar yedirebilirsiniz.

* Bizde kültür mantarı değil, toplayıcılık sık yapılan. Bu yüzden mantar zehirlenmesi açısından sorun.

Parlak renkli sebzeler

Önemli antioksidanlar, özellikle karotenoidler, sebzelerde bulunur ve çocuklarda bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olur. Karotenoidler özellikle parlak turuncu, yeşil ve sarı sebzelerdedir. Farklı renkli sebzeler ile lezzetli bir sebzeli lazanya yapabilir veya daha küçük çocuklarınız için nefis sebze çorbası pişirebilirsiniz. Kırmızı biber, domates, salatalık, marul yaprakları parlak renkli sebzelerden iyi örneklerdir.

Fındık

Fındık protein, mineral ve vitamin içeren ve aynı zamanda omega yağ asitleri, çinko ve E vitamini gibi antioksidanlar açısından zengindir. Çocuklarınıza doğal fındık ezmesini ekmeğine sürerek mükemmel bir antioksidan zengini aperatif hazırlayabilirsiniz. Küçük çocuklar için her daim boğulma tehlikesi vardır, dikkatli olun.

Dutsu meyveler

Dutsu meyveler hücrelere zararı önlemeye yardımcı olan ve antioksidan görevi gören C vitamini ve fitokimyasallar taşır. Çocuğunuzun beslenmesine çilek, yaban mersini, siyah üzüm, kuru erik ve nar eklemeyi deneyin.

Balık

Balık hem omega 3 yağ asitleri hem de beyaz kan hücrelerinin aktivite düzeylerini artıran sağlıklı yağlar içerir. Bunlar, aynı zamanda vücut içinde bağışıklık geliştiren bileşiklerin oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Çocuklarda omega 3 yağ asitleri eksiktir, bu nedenle çocuğun somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıklar yemesi gerekir.

Tatlı patates

Cilt, bağışıklık sisteminde virüs ve bakterilere karşı ilk savunma hattıdır. Cildin özellikle çocuklarda sağlıklı kalması için A vitamini gerekir. En iyi kaynaklarından biri insan vücudu tarafından A vitaminine dönüştürülen beta-karoten içeren tatlı patatestir.

Yoğurt

Yoğurt gastro-intestinal hastalıklarda çocuklarda bağırsak güçlendirme yeteneğine sahiptir ve kanser gibi bağışıklıkla ilgili hastalıklara karşı direnç geliştirmek için yardımcı olur.

Kümes hayvanları ve yağsız et

Yağsız et ve kümes hayvanları yüksek miktarda çinko içerdiğinden T ve beyaz kan hücrelerinin üretiminin artmasını sağlar.

Yulaf ve arpa

Çocuklar beta-glukan, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklerini içeren lif zengini yulaf tüketmelidirler.