15 Mayıs -15 Haziran 2014 tarihleri arasında, İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nin üçüncüsü gerçekleşecek.

İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali ile, sanat ve eğitimle uğraşan eğitmen, idareci ve çocukların güncel sanatın içinde yer almaları, farklı malzeme, teknik ve disiplinleri kullanmaları ve özgün sanat çalışmalarını toplumla paylaşabilmeleri hedefleniyor.

Diğer yandan Bienal programında yer alan söyleşi, panel ve atölye çalışmaları ile Türkiye ve yurtdışından sanatçı akademisyen, eğitim lider ile öğretmenler buluşturularak mesleki becerinin arttırılması isteniyor.

Katılım Koşulları

1. Konsept : “Küçük olan iyidir” detaylı açıklama ve kavramsal çerçeve www.cocukgenclikbienal.org adresinde bulunmaktadır.

2. Bienal, öğretmen, yetişkinlerin veya sanatçıların rehberliğinde, ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin her türlü sanatsal üretimine açıktır.

3. Çalışmalar yenilikçi ve konsepte uygun olmalıdır.

4. Çalışmalarda Öğretmen müdahalesi olmamalı, özgün olmalıdır.

5. Teknik serbesttir, video art, ses- görüntü enstalasyonları, heykel, seramik, atık çalışması, karışık teknik, resim, fotoğraf, dans, müzik, sahne performansı vb. içerebilir.

6. Çalışmanın sergileneceği mekan ve yerleştirilmesi (Şehir Hatları vapurları, Taksim Meydanı, Mustafa Kemal Kültür Merkezi Beşiktaş Çağdaş, Şirketi Hayriye Sanat Galerisi, Metro Sanat Galerisi ) Küratörler tarafından belirlenecektir.

7. Bienal çocuk ve gençlerin bireysel katılımına açıktır.

Başvuru ve Tarihler

1. 1 Şubat 2014 tarihi saat 24:00’e kadar www.cocukgenclikbienal.org adresinde bulunan Başvuru Formu doldurularak başvuru yapılacaktır.

2. 10 Şubat 2014 tarihine kadar başvurusu yapılan projelerle ilgili küratörler tarafından kabul, ret ya da revize edilmesi ile ilgili geri bildirim verilecektir.

2014’te gerçekleşecek üçüncü Bienal için “Küçük Olan İyidir” teması seçildi. Tüm katılımcı ülke çocukları bu tema çerçevesinde projeler hazırlayarak Bienal’e katılabilecekler.

3. 08 Mayıs 2014 Proje, yapıt, performans vs. sergileneceği mekana teslim edilmesi. (teslim edilecek mekan küratörler tarafından bildirilecektir.

4. 10-14 Mayıs 2014 Proje Yerleştirme, asma

5. 15 Mayıs 2014 Açılış

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.