Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR), ülke genelindeki karma öğrenci yurtlarının kadın ve erkek yurduna dönüştürülmesi için düğmeye bastı. Bu uygulamaya ise ilk kez ise İzmir’de başlanacak.

Bu değişiklik Ege Üniversitesi kampüsünde bulunan yurtlardan başladı. Ege Üniversitesi’nin Bornova’daki kampüsünde bulunan YURTKUR’a ait 7 bin kişi kapasiteli öğrenci yurdundaki erkek öğrenciler, yeni kayıt dönemi olan 2 Eylül’den itibaren Buca, Çiğli ve İnciraltı’ndaki yurtlara kaydırılacak, EÜ kampüsündeki 12 blokluk yurt ise sadece kadın öğrencilere tahsis edilecek. Böylelikle İnciraltı, Çiğli ve Buca erkek öğrencilere, Bornova ise sadece kadın öğrencilere tahsis edilmiş olacak.

Altyapı eksikliği bulunan yurtlara daha fazla öğrenci

YURTKUR bölge müdürlüklerine gönderilen “yurt kapasite düzenlemeleri” konulu talimatta, karma öğrenci yurtları, erkek ve kadın yurtları olarak yeniden düzenlenirken, bazı yurtların da yatak kapasiteleri artırıldı. Karma yurt uygulamasına son vermek adına artırılan yatak kapasiteleri zaten kalabalık olan ve altyapı eksikliği bulunan yurt odalarını daha da kalabalıklaştıracağa benziyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, YURTKUR’un karma öğrenci yurdu binalarındaki cinsiyetçi ayrıştırmanın çalışmalarının başlatıldığını daha önce duyurmuştu.

Yol çilesi başlayacak

Talimatta, hangi karma yurtların tamamen kadın ve tamamen erkek olarak kullanılacağının listesi de yer alıyor. Buna göre, erkek öğrenciler Buca, İnciraltı ve Çiğli’deki yurtlarda, kadın öğrenciler de Bornova’da kalacak. Bu durumda Narlıdere’de okuyup, İnciraltı’nda kalan kadın öğrenciler artık okullarına gitmek için ortalama 1,5 saatlik bir toplu taşıma yolculuğuna mecbur kılınmış olacak. Ekonomik zorluklar içinde yüksek öğrenimini sürdürmeye çalışan öğrenciler de bu uygulamayla fazladan yol masraflarıyla karşılaşacak.

BirGün