İstanbul’da 18 Ağustos’ta “Bisikletli Ölümleri Dursun” sloganı ile bisikletli bir protesto eylemi düzenlenecek.

Bisikletli protesto eyleminin çağrı metni ise şöyle:

“Daha Meril Çiğdem Durmuş’un acısı dinmeden çok kötü haberler arka arkaya geldi. Bayram turu için İznik’e giden 5 bisikletliden biri olan Tolga Beyenir, dönüş yolunda İnegöl-Ankara Karayolu’nda emniyet şeridi üzerinde ilerlerken maalesef bir trafik teröristinin kendisine arkasından çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Bu haberin şokunu atlatamadan İstanbul Maltepe Dragos sahilinde sağ şeritte bisikletiyle ilerleyen Zihni Şahin’e bir dolmuşun güpegündüz arkadan süratli bir şekilde çarptığı haberi geldi. Maalesef Zihni Şahin de hayatını kaybetti.

Hem Anadolu hem de Avrupa yakası sahilindeki bisiklet yolları üzerinde özellikle yaz aylarında yaşanan araç ve mangal işgali sebebiyle “sözde bisiklet yolları” üzerinde doğru dürüst bisiklet süremediğimiz gibi üstüne bir de magandalarla tartışmak zorunda kalıyoruz. Saygıdeğer trafik polisimizin ve İBB Beyazmasa yetkililerinin şikayetlerimiz karşısındaki ilgisizliği ve vurdumduymazlığı da cabası…

Tüm bu sorunlarla uğraşmak istemeyen biz bisikletliler de mecburen ana caddeden gitmek zorunda bırakılıyoruz ve hayatımızı da tehlikeye atmak zorunda kalıyoruz.

Bisikletli dostlarımızın vefat etmelerinin sorumlusu sadece onlara çarpan trafik teröristleri değil, her önüne gelene kolayca sürücü ehliyeti veren, gerekli denetimleri yapmayıp gerekli caydırıcı cezaları kesmeyen ve tüm şikayetlerimize rağmen olan bitene  seyirci kalan ilgili tüm kurum, kuruluş ve yetkililerdir.

Motorize faşizmin her geçen gün arttığı ve motorlu ulaşım dışındaki tüm ulaşım araçlarının ve hatta yayaların neredeyse hiçe sayıldığı bu dönemde sesimizi daha fazla çıkartmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Bu sebeple 18 Ağustos Pazar günü tüm bisikletseverlerin ve bisiklet gruplarının katılımı ile yollarda terör estiren potansiyel katillere, bisiklet yolu üzerinde park edenlere, mangal yapanlara ve tüm bunlara yaptırım uygulamayan trafik polislerine ve İBB yetkililerine karşı ortak ve büyük bir Bisikletli Protesto eylemi düzenliyoruz.”

“Bisikletli Ölümleri Dur!sun” çağrılı eylem tüm bisiklet sürücülerine açık. Bisiklet sürücüleri Caddebostan sahilindeki Beltur Cafe’de (Caddebostan Migros’un arkası) saat 16:00’da buluşacak. Trafiği kapatmadan ana yoldan Zihni Şahin’in hayatını kaybettiği Dragos’a kadar yavaş tempoda ve sadece bisiklet zilleri çalarak ilerlenecek. Dragos’ta ise bisiklet yoluna park eden araçlar ve mangal yapanlar İBB Beyazmasa’ya şikayet edip polis gelene dek bekleyecek, polisin yaptığı işlemler kayda alınacak.

Avrupa yakasından katılacaklar için program:

Taksim Grubu:

13:50 : Taksim Meydanında buluşma (Metro çıkışının hemen arkasındaki boş alan (The Marmara Otelin karşısı))

14:00 : Kabataş İskelesine doğru hareket (Gümüşsuyu üzerinden)

14:30 : Kabataş’tan Kadıköy vapuruna biniş

Sirkeci-Eminönü Grubu:

13:30’dan itibaren Sirkeci Garı önünde buluşma

14:00 : Eminönü’nden Kadıköy vapuruna biniş

14:20 : Eminönü’nden Kadıköy vapuruna biniş

(Çok kalabalık olma ve vapura sığmama ihtimaline karşılık iki ayrı seferle karşıya geçilecek)

Avrupa yakasından gelen her iki grup da Kadıköy’deki Atatürk heykelinin bulunduğu meydanda toplanacak ve 15:00 itibariyle toplu şekilde Caddebostan Beltur’a doğru Altıyol üzerinden hareket edilecek.