Gezi Direnişi sonrasında parklarda oluşturulan forumlar ve atölyeler kapsamında düzenlenen Kürtçe Atölyesi, Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndan sonra yoğun talep üzerine yeni oturumlarıyla Yeniköy ve Büyükdere forumlarının ortak etkinliği olarak, Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı’nda katılımcılarıyla buluşmayı bekliyor.

14, 21 ve 28 Ağustos günleri, saat 21.00’da Çelik Gülersoy Parkı’nda düzenlenecek ve toplamda üç oturumdan oluşacak Kürt Meselesi Atölyesi, Kürt Dili ve Edebiyatı, Kürt Tarihi ve Güncel siyaset olmak üzere üç tema üzerinden katılıma göre dinamik bir şekilde şekillenecek.

Kürt Meselesi Atölyesi’nin içeriği ise şöyle belirtildi:

“Kürt Dili ve Edebiyatı başlığında Kürtçe’nin lehçeleri, kullanılan alfabeler, gündelik hayatta tanışma, selamlaşma, sıklıkla kullanılabilecek bazı kalıp cümlelerin öğretilmesi gibi konuların kapsanması hedeflenmektedir. Ayrıca Kürt Edebiyatı’ndan örnekler ve anadilde eğitim konusu da tartışmaya açılabilir.

Kürt Tarihi ve güncel siyaset başlıklarında ise dönemsel Kürt tarihi, Kürt hareketinin geldiği durum, Kürt meselesi, Ortadoğu ve dünyadaki gelişmeler bağlamında içinde tartışılması hedeflenmektedir.”