Van Gölü havzasında bulunan ve 200’ü aşkın kuş türüne ev sahipliği yapan Erçek Gölü’nün “genel avlak” olarak belirlenmesiyle ilgili karar iptal edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürü Faruk Özbek, gazetecilere yaptığı açıklamada, kararın yanlış algılandığını ve bugün itibarıyla Erçek Gölü’ndeki “genel avlak” statüsünün tamamen kaldırıldığını söyledi. Erçek Gölü’nün 2010 yılının Mart ayında “genel avlak” olarak ilan edildiğini belirten Özbek, ancak merkez av komisyonu kararıyla o tarihten bu yana söz konusu alanda herhangi bir avlanma faaliyeti yürütülmesine izin verilmediğini ifade etti.

Özbek, avlanma yapılmayan bölgeden “genel avlak” statüsünün kaldırılması gerektiği düşüncesiyle hareket ettiklerini bildirerek, şunları kaydetti:

“Bu bölgenin sanki bu yıl ava açılmış gibi gösterilmisi bizi şoke etti. Yaptığımız incelemeler neticesinde burayla ilgili geçen sene nasıl karar aldıysak bu sene de aynı kararı uygulamışız ve ava yasak bölgelerimizin en altında da Erçek Gölü’nün olduğu belirtilmektedir. Genel müdürlüğümüzce bizlere gönderilen yazıda “genel avlak” olarak geçtiği belirtilmiştir. Ancak kotası belirtilmediğinden avlanma faaliyetleri yasaktır. Kesinlikle bu durum yanlış anlaşılmadan kaynaklanmıştır. Zaten Erçek Gölü’nde avlanma yapılmadığını bölge halkı da bilirler.”

Özbek, konuyla ilgili yetkinin kendilerinde olmasından dolayı bugün itibarıyla Erçek Gölü’nün “genel avlak” statüsünü kaldırdıklarına değinerek, “Yani hem halkımız hem de avcı arkadaşlarımız bilsin ki burası ava yasak bir sahadır, bundan sonra da yine böyle korunacaktır” dedi.

Milliyet