Her ebeveyn çocuklarını sağlıklı beslemek ister. Fakat “sağlıklı” diye nitelendirilen yiyeceklerin fiyatları da giderek yükseliyor. Neyse ki, çocuklarınız için hem sağlıklı hem ekonomik öğünler hazırlamak için henüz çok geç değil. Aşağıdaki önerileri okurken, hangi çevre hareketinin ucundan tutmanız gerektiğini de düşünmeye başlayın…

1. Kalori içirmeyi bırakın

Kolalı içecekler obezite ve çocukluk döneminden başlayarak şeker hastalığının en önemli nedenleri arasında yerlerini çoktan aldılar. Çünkü içlerinde olabilecek en sağlıksız şeker türlerini barındırıyorlar. Kolalı içecekleri evinizden uzaklaştırıp, nedenlerini açıklayarak çocuğunuzun da bunlara eğilim göstermemesini sağlayarak hem bütçenize hem de onun sağlığına çok önemli bir katkıda bulunmuş olursunuz.

2. Dondurulmuş yiyecekler o kadar da korkunç değil

Elbette en ideali taze meyve ve sebze. Fakat her zaman mümkün olmuyor. Kışın ortasında domates yetiştiremiyorsunuz, almaya kalkışsanız dünya kadar pahalı. Yazdan kendiniz hazırlayın kışın da yemek istediğiniz yiyecekleri ve derin dondurucunuzda saklayın. Kış öğünlerinizi lezzetlendirip, neşelendirin.

3. Sağlık ihtiyaçlarını kişiselleştirin

Herkesin beslenme ihtiyaçları farklı. Bir alışkanlık, diğerinin yerini tutmuyor. Öte yandan beslenme alışkanlıklarınız, sağlık durumunuzun dörtte birini belirliyor. Örneğin siz ya da çocuğunuz kansızlık sorunuyla başetmeye çalışıyorsa etten uzak durmamanız gerekiyor. Öte yandan baklagillerden alınabilecek demir miktarı da önemli. Kronik ağrılar için balık birebir. Ayrıca omega-3 yönünden zengin başka besinlere de bakmalı. Çocuklarınızın sağlıklarını kontrol ederek, gereken besinleri bu şekilde düzenli olarak almalarını sağlayabilirsiniz.

4. Sandviçler

Dışarda yemek sağlıksız yemek demek. Evde hazırlayacağınız sandviçler hem sağlığınızı, hem bütçenizi koruyacaktır.

5. Protein desteği

Protein vücudun vazgeçilmezi, özellikle de büyüme döneminde. Kuru baklagiller hem bütçenizi hem de çocuklarınızın sağlığını korumanıza çok yardımcı olur.

Kaynak: naturalpapa