Erkek annesi olmak da kız babası olmak kadar çelişkili, zorlu ve güzel… Tarih boyunca böyle oldu, bundan sonra da öyle olacak gibi görünüyor. Bir zamane erkek annesi, tecrübelerini anlatıyor…

Ben kadınlarla büyüdüm. Bir kız kardeşim, üç teyzem vardı ve annem de bizi babamsız büyüttü. Erkek çocuklar hakkında ilk öğrendiğim şeylerden biri gürültücü olduklarıydı. Daha hareketliler ve korkusuzlar. Bir kız çocuk olarak ben böyle değildim. Ancak böyle olmaları sevimliliklerine gölge düşürmüyor. Canları istediği zaman gayet tatlı birer centilmene dönüşebiliyorlar. Ve bu gidiş gelişler cazibelerine cazibe katıyor. Öyle ki bazen, bu kadarını hayal bile edemeyeceğimi düşünüyorum.

Mesela yastık savaşı yaptığımız, güreştiğimiz, etrafta yuvarlanıp ortalığı dağıttımız zamanlarda bir yandan enerjimizi harcarken bir yandan birbirimizi öpüyor, kokluyor ve kucaklıyoruz. Oğlum nerede duracağını, ne zaman şefkat göstereceğini, ne zaman sınırlarımı zorlayacağını gayet iyi biliyor. Böyle olduğu için de onun kırılganlıklarını, nelere ihtiyaç duyduğunu kolaylıkla öğrenebiliyorum.

Küçük yaşlardan itibaren erkek çocuklarımıza ağlamamasını öğretiyoruz kızların aksine. “Büyük Adamlar Yetiştirmek” adlı kitabında Marie Roker-Jones (aynı zamanda iki erkek annesi) “Oysa erkek çocuklar sandığımızdan daha duygusal ve hassaslar. Fakat biz onlara erkek olmak için hassasiyetlerinden ve duygularından vazgeçmeyi öğretiyoruz” diyor.

Ebeveyn eğitmeni Sondra Drahos da “En büyük oğluma erkeklerin de ağlayabileceklerini anlattım, ama ikna etmem zaman aldı. Ayrıca ona bir günlük tutmasını tavsiye ettim. Bu günlüğe olaylar kadar duygularını da yazmasını, çünkü toplumun ona öğrettiğinin aksine kendini ifade edebilen bir insan olarak büyümesini istiyorum.”

Erkek çocuk büyütmek sizi nasıl değiştirir?

Böyle bir tecrübenin herhangi birini sonsuza kadar değiştirme gücüne sahip olduğundan şüpheniz olmasın. Ne zaman çocuk sahibi olmayı düşünsem, bir kızım olacağını hayal ederdim. Şimdi ise evdeki tek kızım ve oğlumla ilgili her şeye tek kelimeyle aşığım. Onunla bisiklete binmekten, Star Wars oynamaktan, lego yapmaktan çok mutluyum.

Üç çocuk annesi arkadaşım Cynthia Indelicarto DeGuzman “Oğlum olduktan sonra fark ettim ki böcekleri ve yılanları seviyorum, üstelik kirlenmekten hiç korkmuyorum.” DeGuzman ayrıca şu tavsiyelerde bulunuyor: “Evimin prensesi olmaktan mutluyum. Erkek çocuklar annelerine samimi bir hayranlık besliyorlar genellikle ve bu size kendinizi çok iyi hissettiriyor. Ancak bu konuda dikkatli de olmak gerekiyor.”

Benim erkek çocuk annelerine en önemli tavsiyem, bir şekilde kendilerini ifade etmeleri için alan açmaları ve cesaret vermeleri. Gözlerinizi kaçırmayın ve sahiden iletişim kurun. Sizinle konuşabilirse, herkesle konuşabilir bu çocuk. Ayrıca duygularını ifade etmeyi de en iyi sizden öğrenir. Onlardan öğrenebileceğiniz pek çok şey olduğunu da unutmayın. Kim bilir eğer yeterince dinlerseniz kendiniz hakkında da yepyeni şeyler keşfedebilirsiniz. Kendi adıma şunu biliyorum: Eğer oğullarımın yarısı kadar korkusuz olsaydım, dünya daha iyi bir yer olurdu.

Jennifer Chidester, sheknows.com