Claire J. K. Niala, özellikle annelerin işlerine yarayacak, bir miktar da içlerini rahatlatacak öneriler geliştirmiş…

Başlamadan söyleyeyim, sonra itirazlar yükselmesin. Burada yazdıklarım çocukla birlikte uyumanın ruh sağlığına ya da bir sürü başka şeye iyi ya da kötü geldiği ile ilgili değil. Dünyanın bir sürü yerinde çocuklar zaman zaman anneleriyle, babalarıyla bazen de her ikisiyle birlikte uyurlar. Bu sizin kabullendiğiniz toplumsal normlara ve ebeveynlik anlayışına kalmış bir şey. Aşağıda okuyacaklarınız, olur da çocuğunuzla birlikte uyumak zorunda kalırsınız ya da zaten arada bir bunu yapmak istiyorsunuzdur diye düşünerek kaleme alınmıştır.

Sadece deneyin: Uykuya geçene kadar sizin bedeniniz de onunki de onlarca şekil alacak. Ama deneye deneye birbirinizi rahatsız etmeden uyumanın mutlaka bir yolunu bulacaksınız. Denemeden bilemezsiniz. İlk birlikte uyuma denemenizde sonucun sizi şaşırtacağından emin olabilirsiniz.

Birlikte uyumamanız gereken haller: Eğer alkollüyseniz ya da uyku hapı almak zorunda kaldıysanız çocuğunuzla uyumayın.

Ebeveynlik 24 saatlik bir iştir: Arada bir birlikte uyumak çocuğunuzla aranızdaki bağları sağlamlaştırır.

Şekerleme vakitleri: Gece uykunuzu onunla paylaşmak istemiyorsanız bile, gündüz birlikte şekerleme yapmayı tercih edebilirsiniz. Siz onu uyutmaya çalışırken, o da sizi uyutmaya çalışır, geçinip gidersiniz.

Birlikte uyumak ve emzirmek: Çocuk henüz sütten kesilmediyse, emzirdikten hemen sonra onun yanına bir yere kıvrılabilirsiniz. Kimilerine göre emzirirken uyutulan bebekler sonraları kendi başlarına uykuya dalmakta zorlanırlar. Ama bu ille de geçerli bir kural değil.

Birlikte uyumak zaman kazandırır: Özellikle gece uykusuyla arası iyi olmadığı gecelerde, her ağladığında yanına koşmak yerine onun yanında uyuyabilirsiniz. Sizin de işiniz kolaylaşır.

Yastıklar önemli: Yastıkları yatağın yanına düşmesini önlemek için kullanabilirsiniz. Uyku halinde kimin ne tarafa kayacağı belli olmaz zira.

Yavaş geçiş: Ona yalnız uyumanın bir kural değil de, büyüdükçe elde edilecek bir kazanım olduğunu düşündürmeyi başarırsanız zaten bir an önce tek başına uyumak için sabırsızlanacaktır.