İnanın bana Barbie seksi falan değil. Alelacayip partilerde sabahlayan plastik bir Paris Hilton. Eğer plastik seviyorsanız, Barbie’yi de Paris Hilton’u da seversiniz. Ken’i boşverin. O da aynı yolun yolcusu. Çocukken Barbie oyuncaklarla oynadıysanız ve diğerleri gibi bunun normal bir şey olduğunu düşündüyseniz, ondan intikam almanın vakti geldi. Ya da belki oğlan çocuğuydunuz ve kızkardeşinizin Barbie’sine elinizden gelen kötülüğü yaptınız. Saçlarını kestiniz, bacaklarını kırdınız. Laf aramızda en doğrusunu yaptınız.

Barbie bebeklerin, hem erkek hem de kız çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkilediklerini biliyor musunuz? Jay Leno’nun dediği gibi Barbie bebeklerle oynayan bir kız çocuğunun, bir gün onun gibi olmak için yapmayacağı şey olmayabiliyor. Doğrudur. Ama Leno’nun söylediklerinden daha fazlası da var. Barbie, bir çocuğa düşünebileceğinizden çok daha fazla zarar veribilir. Nasıl mı?

Bir kere Barbie, küçük kızların kafasını kadın olmakla ilgili bir sürü safsatayla ve yanlış imajla dolduruyor. Barbie’nin ürettiği mesajlara bakılırsa bir kadın ancak incecik, sarışın, uzun bacaklı ve uzun saçlı olduğu zaman güzel. Ayrıca bu kadının sürekli mini etek, abiye kıyafet vs. giymesi lazım ki erkekler onu sevsin. Aslına bakarsanız Barbie, kadın güzelliği konusunda standart koymaya kalkışan diktatör bir zihnin ürünü.

Barbie bebekler ve benzerleri çocukların erkenden ergenlik aşamasına geçmelerine neden oluyor. Kızlar Barbie hikayeleriyle erkek çocuklara başka türlü bakmaya başlıyorlar daha küçücük yaşta, makyaj vs. ile erkenden tanışıyorlar. Bir başka deyişle Barbie, küçük kızların çocukluklarını çalıp onları çabucak tüketici minik ergenlere dönüştürüyor.

Barbie küçük kızlara şu mesajı veriyor: “Tanrı sizi makyaj yapıp, seksi kıyafetlerle ortalıkta salınasınız diye yarattı. Etrafınızda ne olup bittiğiyle, dünyanın nereye gittiğiyle ilgilenmeniz gerekmiyor. Kendinize yakışıklı bir erkek arkadaşın gerisini boşverin.”

Bu söylediklerimin yanlış ya da yalan olduğunu düşünüyorsanız, Barbie bebeklerle oynayan kız çocuklarına şöyle bir bakın. Onları biraz yakından inceleyin göreceksiniz, kendileriyle ve etraflarındaki kadın ve erkeklerle ilişkilerinin ne kadar tuhaf olduğunu. Kız çocuklarınızı Barbie’den uzak tutun. Bırakın cinselliğini, bedenini ve dünyayı Barbie’nin gölgesi altında kalmadan keşfetsin…

Thea Sorroche