Elinde olsa hemen yarın büyümeyecek tek bir çocuk bile tanıyor musunuz? Peki, elinde olsa büyümemeyi seçecek tek bir büyük biliyor musunuz? Aşağıdaki cümleler, büyüme uğraşının zaman kaybından başka bir şey olmadığını düşünen biri tarafından derlendi… 

“Ebeveynlerin yapabileceği yalnızca iyi nasihatler vermek ya da sizi doğru yola yönlendirmekten ibarettir. İnsanın karakterine son şeklini veren, kendi elleridir.”

Anne Frank

“Eğer büyümek, ağaçlara tırmanma hakkımı elimden alacaksa, asla büyümeyeceğim, büyümeyeceğim, büyümeyeceğim. Hayır, büyümeyeceğim.”

J.M. Barrie

Büyür hatıralar gibi ihtiyarlar,
Yaşamayı hatırlarken.
Büyür güzellikleri, vücutları kısmetleri,
Çocuklar uyurken.

Fazıl Hüsnü Dağlarca

“Olgunlaşmamış insanın işareti, bir dava için ölme isteğidir, olgun insanın işareti ise bir dava için yaşama isteği.”

J.D. Salinger

“Büyümek, kimi hayalleri, başka hayaller edinmek için feda etmek demektir.”

Virginia Woolf

“Olgunlaşmak önünüzde, merkezinde sizin olmadığınız bir dünya açılması demektir.”

M.J. Croan

“Beni vaktim gelmeden önce büyütmeye çalışma.”

Louisa May Alcott

“Acıklı bir biçimde utangaçtı, acıklı bir biçimde utangaç olduğu için yanlış zamanda gürültü yapmanın cezasını ağır ödüyordu.”

Neil Gaiman

“Babamın sahip olduklarına sahip değilim. Babamın kurallarına uymak hatta onun inandıklarına inanmak zorunda değilim. Bir insan olarak sahip olduğum güç, neye inanacağımı ve neye inanmayacağımı, ne olacağımı ve ne olmayacağımı kendi başıma seçme kudretimden geçer.”

Frank Herbert

“Bütün çocuklar kalpsizdir. Henüz kalpleri yoktur, bu yüzden yüksek mi yüksek ağaçlara tırmanabilir, dehşetengiz şeyleri bir anda söyler ve büyükleri terörize eden meselelere acımasızca dalarlar. Kalp ağır bir yüktür. Bu yüzden büyümek zaman alır. Fakat, okuma yazmayı, matematiği ve resim yapmayı öğrenirken olduğu gibi, kalp taşımayı da farklı hızlarda öğrenir çocuklar. Herkes bilir ki okumak, kalbin büyüme sürecini başka her şeyden çok hızlandırır. Kimi çocuklar kalpsizlikleriyle ürkütür. Kimileri ise olanca kalpsizliklerine rağmen çok sevilirler.”

Catherynne M. Valente

“Yetişkinlerin çaresizlikleri çocukları yok eder. Ya da onları kendi bildikleri gibi büyümek zorunda bırakır.”

Neil Gaiman

“Büyümenin cezasını çekmek zorundasın Paul. Periler ülkesini geride bırakmak zorundasın.”

L.M. Montgomery

“Çocukken her şeyin sahibi olmak için büyümek isterdik. Büyüdük… Şimdi her şeyden uzak olmak için hep çocuk kalmak istiyoruz.”

Paulo Coelho

“Her büyük adam kucağında yaşadığı cemiyetin üvey evladıdır.”

Cemil Meriç