Özellikle ilk bebeğinize hamileyseniz, her aşamayla ilgili binlerce endişe biriktiriyor olabilirsiniz. Doğumdan sonraki ilk saatler ise en önemlileri. Çünkü bir yandan doğum yorgunluğu yaşarken, bir yandan da bebekli hayata alışmak durumundasınız. İşte ilk 12 saatte sizi bekleyenler:

Birinci ve ikinci saatler

İlk kontrolleri yapıldıktan sonra bebeğiniz kucağınıza verilecek. Bunlar yaşayabileceğiniz en büyülü dakikalar gibi gelecek size. Bu anlarda pek çok duygusal çelişkiyle karşı karşıya kalacaksınız. Bir yanınız hamilelik sürecinin bitmesiyle artık rahatlayabileceğinizi söyleyecek, diğer yanınız bu küçücük bebeğin sorumluluğunu almanın vakti geldiğini… Bir de üstelik sizi tebrik eden, nasihatlerde bulunan bir kalabalık saracak etrafınızı… Merak etmeyin, bebeğinizi emzirmeye başladığınız anda duygularınız bir düzene girmeye başlayacak.

Doğumun birinci, beşinci ve onuncu dakikalarında doktorlar bebeğinize bakıp onun Apgar skorunu söyleyecekler. Bu arada yumuşak bir havluyla silip temizleyecekler. Ardından kilosu ve boyu ölçülecek. Ve tabii bir de işitme testi yapılacak. Bu arada sizin yapmanız gereken birkaç şey daha var. Plesentayı düşüreceksiniz. Bu süreç bir miktar sancılı olabilir. 10-20 dakika içerisinde bu da bitecek.

İkinci ve üçüncü saatler

Enerjinizi toplamanız gerekiyor. Su içecek, bir şeyler atıştıracaksınız. Bu esnada yediğiniz şeyler size inanılmaz derecede lezzetli gelecek. Tadını çıkartın. Eğer iyi hissediyorsanız hastanedeki odanız değiştirilecek ve daha rahat bir yere geçeceksiniz. Bebeğiniz kucağınıza verilecek ve bir tekerlekli sandalyeyle yeni odanıza götürüleceksiniz.

Üç ve dördüncü saatler

Muhtemelen duş almak isteyeceksiniz. Çünkü doğum esnasında çok yoruldunuz ve terlediniz. Eğer epidural almadıysanız banyo yapmanızda hiçbir sakınca yok. Eşinize ya da hemşirenize durumu anlatıp yardım isteyebilirsiniz. Duşunuzu aldıktan sonra yeniden doğmuş gibi hissedecek ve artık emzirmeye hazır olacaksınız.

Beş ve altıncı saatler

Tuvalet ihtiyacınızı giderirken acı hissedebilirsiniz. Jenital bölgeyi temiz tutmak için sıcak suyla ıslatılmış bir havlu kullanabilirsiniz. Hastanede bu tür ihtiyaçlarınız düşünülmemişse yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ayrıca elbette lohusa kanaması için pede ihtiyacınız var.

Yedinci saat

Nihayet bebeğinizin küçücük ayaklarını, dizlerini, yumuşacık saçlarını hissetme zamanınız geldi. Teninin ne kadar güzel olduğunun farkında mısınız? Gözünüze çok küçük görünebilir, ondan korkmayın. Birkaç dakika içinde onu nasıl tutacağınızı da öğrenmiş olacaksınız…

Sekizinci saat

Bebeğiniz uyanıksa aynı zamanda açtır da… Nihayet emzirme zamanı. İlk emzirdiğiniz anda hormonlarınızdaki değişimi de hissedeceksiniz. Bu birkaç dakika bir miktar ağrılı olabilir, ama merak etmeyin hemen geçecek.

Dokuzuncu saat

Artık ziyaretçiler için hazırsınız. Hastanedeki odanızda ziyaretçilerinizi kabul edip bebeğinizle birlikte ağırlayabilirsiniz.

Onuncu saat

Bebeğinizin ikinci sağlık kontrolü yapılacak. Baştan ayağı yapılacak bu check up esnasında doktora merak ettiğiniz her şeyi sormaktan çekinmeyin.

On birinci saat

Pek çok hastanede bebeğin annesiyle birlikte kalması sağlanmaya başladı. Çünkü bu şekilde bebekler daha derin ve iyi uyuyabiliyorlar. Eğer bu imkana sahip bir hastanedeyseniz ne güzel. Bebeğiniz gece uyanır ve ağlarsa yapmanız gereken tek şey hemşireyi çağırmak. Böylece ne yapacağınızı bir uzmandan öğrenmiş olursunuz.

On ikinci saat

Çok yorgunsunuz. Bebeğiniz de uyuyor. Ziyaretçileri gönderin, perdeleri kapatın ve bir güzel uyuyun…

Kaynak: familyeducation.com