BİBOT 06
BÜYÜLÜ ORTAKLIK: SUÇ
Her hareketi doğru, tüm kurallara uyan, itiraz etmeyen bir nesil yetiştirmemiz gerektiğini kim söyledi ki? (Durun, yanıt vermeyin, duymak istemiyorum.) O kuralları koyanlar, suç ve ayıp tanımlarını yapanlar kimler? Siz, Semi’nin sevgili babası kuralları hiç çiğnemediniz, ayıp etmeyip, suç işlemediniz mi? Bırakın o da zaman zaman kuralları çiğnesin, ayıp etsin ve hatta küçük çaplı suçlar işlesin. Bu da dahil yaşama. Hem biliyor musunuz bu durumu lehinize çevirip, aranızdaki ilişkiyi güçlendirmek için kullanma şansınız bile olabilir. Evdeki otorite kim? Hani şu gündelik kuralları koyan otorite? Anne! Nam’ı diğer sevgili eşiniz. Öyleyse otoriteye karşı Semi’yle birlik olup suç işlemeye ne dersiniz?

Örnek vaka 1:
Gece. Dışarıda kar var. Çıkıp kartopu oynamak için hem geç hem de hava çok soğuk. Eşinizin oyunu bozmayacağına emin olarak (gizli ya da saklamadan) dışarı çıkın.Yanınıza aldığınız, evdeki en büyük kabı kar ile doldurup, eve dönün. Mümkünse eşiniz “fark etmesin” bu olanları; ettiyse de etmemiş gibi yapıversin bu seferlik.

Semi’nin şaşkın bakışları arasında sessizce yardım isteyin ondan ve birlikte evdeki bütün banyo havlularını hızla yere serip, ortasına da kar dolu kabı koyun. İlk kartopu  da “gerçek” çığlıkları arasında eşinize atılabilir. Televizyona, müzik sistemine dikkat ettikten sonra, olsa olsa salon ıslanacaktır. Olsun, kurur. Dönüp, Semi’nin gözlerine baksanıza… Değmez mi?

BİBOT 07
SIRDAŞIM OLUR MUSUN?
Semi ile arasında özel bir bağ kurmanın bir yolu suç ortaklığı ise diğeri de sırdaşlıktır. Henüz yaşı çok küçük olduğu için sizi sırdaş olarak tanımlamasını çok önemsemiyor olabilirsiniz; ama unutmayın, gözünüzü kapatıp açtığınızda 15 yaşında bir Semi ile karşılaşacaksınız. O güne kadar hazırlık yapmamış, bu ilişkinin temellerini atmamışsanız bu genç Semi’den bir anda sırdaşınız olmasını beklemeniz, en basit anlatımıyla safdillik olacaktır. İster gerçek, ister kurgu; Semi’yle bir sırrınızı paylaşın.Eşiniz yardım etmeyi kabul ederse bu sırdaşlık ‘oyunu’ çok daha eğlenceli olabilir.

Örnek vaka 1:
Koltuğa meyve suyu damlattınız. Temizlik Tanrısı’na çaktırmadan sorunu çözmeniz lazım. Neden Semi’den yardım istemiyorsunuz? Kendi içinde “Hatayı saklama”, “suçu gizleme”, “yardım ve yataklık” gibi normal ahlaki normları zorlayan ayrıntılar içeren bu operasyonda Semi’yi bu oyuna sokmanız, uzmanlarca eleştirlebilir ama hayat denen gerçekte uzmanların kuramsal tanımlamalarının ötesinde benzer sahnelerle defalarca karşılaşacak Semi. Karar sizin. Kalem sahibiyle hemfikirseniz, uzmanları ve uzuncorap.com editörlerini kızdırmak pahasına bu sırrı onunla paylaşıp, yardım istemelisiniz. Semi annesini oyalarken (uzmanların kulaklarından ateş çıkıyor şu an) siz gizli bir operasyonla (uzuncorap.com editörleri titriyor sinirden) temizlik işini halledebilirsiniz. Oyunun çetrefilleşmesi sizin elinizde. Niçin açık açık mı yapmıyoruz bu temizliği? Derdimiz temizlik değil ki…

Editörün notu: Uzunçorap editörleri, sessiz sakin, kendi halinde insanlardır. Korkmayın onlardan…